"Ne-am intors aseara dintr-o excursie excelenta si ma bucur sa impartasesc impresiile cu voi. Recunosc ca am avut unele rezerve in legatura cu aceasta calatorie din cauza drumului lung si obositor pe care il aveam de strabatut, dar s-a dovedit a fi o alegere minunata.

Turcia este o tara unica, care se intinde pe doua continente, cu locuitori ospitalieri. Aici se imbina modernismul si traditionalismul. Turismul este la el acasa, si comertul la fel.

Dimineata cand am ajuns, in ciuda oboselii, am fost nerabdatori sa vizitam cele propuse: Hagia Sofia (initial biserica, apoi moschee), Moscheea Albastra si o runda ce cumparaturi la Grand Bazar. Seara ne-a prins admirand Istanbulul din cea mai inalta cladire din Europa, Sapphire.

 

Dupa o odihna  binemeritata, ziua de sambata a inceput cu vizita la muzeul industrial Rahmi Koc si am continuat la Miniaturk, acolo unde toate obiectivele turistice din Turcia si nu numai sunt in miniatura. Am incheiat aventura noastra admirand asfintitul la bordul unei ambarcatiuni pe Bosfor.

 Parinte al unui elev din clasa a V-a

\